Disa kuriozitete nga bota e kafsheve #2

17 – Gamilet kane 3 pale vetulla per t’u mbrojtur nga stuhite e reres.
18 – Shume Kavie nuk mund te mbyllin te dy syte njekohesisht.
19 – Degjimi i nje delfini eshte kaq i mprehte sa mund te degjoje nje tingull mbi 20 km larg.
20 – Kermijte mund te flene deri ne 3 vjet ne qofte se kushtet klimatike nuk jane te mira.
21 – Bletet kane 5 sy, 3 te vegjel mbi koke dhe 2 me te medhenj ne balle.
22 – Arinjte Polare jane te vetmit gjitare qe kane qime nen putra. Kjo i ndihmon te mos rreshqasin ne akull dhe mbron putrat nga temperaturat e uleta.
23 – Shume Elefante peshojne me pak se gjuha e nje Balene te Kalter.
24 – Pinguinet mund te kercejne gati 2 metra lart.
25 – Peshkaqeni i Bardhe mund te qendroje disa muaj pa ngrene.
26 – Xhirafat nuk kane korda zanore dhe komunikojne duke bere te vibroje ajrin perreth qafes se tyre te gjate.
27 – Nuk ekzistojne 2 zebra me te njejtat vija te zeza.
28 – Fluturimi i pules me i gjate i regjistruar ndonjehere eshte 13 sekonda.
29 – Ariu Brun mund te vrapoje shpejt njelloj sa nje kale.
30 – Kur nje kelysh xhirafe lind, bie nga nje lartesi prej 2 metrash pa pesuar asgje.
31 – Arinjte polare mund te notojne per me shume se 60 milje pa ndaluar.

Advertisements

One Response to Disa kuriozitete nga bota e kafsheve #2

  1. anxhela thotë:

    jan te bukur

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: