Dhjete “spiunët” e reumatizmës

Flitet shpesh per reumatizmen. Ndonje dhimbje kockash kemi te gjithe. Per te kuptuar se kemi te bejme me semundjen e vertete reumatizmale, profesore te universitetit te Pavias japin dhjete shenjat per te njohur se kemi te bejme vertete me kete semundje. “Me shume se sa rregulla, behet fjale per dhjete “kembana alarmi”, per te cilet duhet ti drejtohemi mjekut te familjes, i cili do te vendose nese duhet te bejme nje vizite tek mjeku reumatolog”, thote nje profesor. Eshte e rendesishme qe te kapen sa me shpejte semundjet reumatizmale.

Ja dhjete shqetesimet qe kerkojne vemendje:
1. Dhimbje apo fryrje te kyceve te duarve apo pulseve qe zgjat me shume se tre jave.
2. Ngerci i kyceve qe zgjat me shume se nje ore ne mengjes, pas zgjimit.
3. Fryrje e papritur, i shoqeruar me pak dhimbje apo skuqje lokale i nje apo me shume kyceve ne mungese te traumes.
4. Tek te rinjte: dhimbje te tipit shiatik deri ne gju, qe rritet gjate nates, dhe qe vihet re gjate aktivitetit fizik.
5. Zbardhja e gishtave te dores kur ekspozohen gjate te ftohtit, apo emocioneve.
6. Ndjenja e tharjes ne syte, e shoqeruar me ndenjen e tharjes se gojes apo dhimbje te kyceve dhe muskulore.
7. Skuqje te fytyres, hundes, faqeve ose rreth syve, qe perkeqesohet ne ekspozimin ndaj diellit, e shoqeruar dhe me dhimbje te kyceve.
8. Tek personat mbi 50 vjec: dhimbje e papritur ne shpatulla, me veshtiresi per tu cuar nga kolltuku, vecanerisht nese shoqerohet me dhimbje koke
9. Tek femrat ne periudhen e menopauzes, apo tek pacientet qe perdorin cortison: dhimbje e papritur e kurrizit vecanerisht pas nje sforcimi.
10. Tek personat e ndjeshem ndaj psoriasis: shfaqja e dhimbjeve te kyceve apo shtylles kurrizore.

Anisa Braho

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: