Njerëzit njihen nga sytë

syte-njerezPer te njohur dike ndonjehere mjafton nje shikim ne sy. Shkencetare te Universitetit te Barcelones kane zbuluar se syte jane gjeja e pare qe shohim ne nje fytyre, per ta njohur sa me shpejt dhe per te marr informacion te domosdoshem. Studimi i publikuar ne revistes Computational Biology, thote se menjehere pas syve shkimi perqendrohet tek forma e gojes, dhe me pas tek hunda. “E dinim qe ne trurin tone jane disa zone shikimi per te njohur dike dhe per te marr informacionin qe duam”, shpjegon Mathias Keil, njeri prej shkencetareve.

“Mjafton pak per te pare nje imazh, dhe syte jane gjeja e pare qe shohim tek personi tjeter”, vijon shkencetari. Duke perdorur software shikimi shkencetaret kane zbuluar se syte mund te jene te mjaftueshem per te njohur nje shikim familjare, por jo hunda dhe goja. Faktore te tjere, si per shembull mosha e personit, nuk merren parasysh. “Nese behet fotoja e nje miku, cdo pjese e vecante mund te sherbeje per ta njohur, por eshte e mundshme qe te perqendrohemi te syte. Duket tamam sikur truri yne eshte specializuar per te njohur dike ne kete menyre”, perfundon Keil.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: