Fruta dhe perime: Sekreti për rezultate të mira në shkollë

fruta dhe perimeFruta dhe perime me shumicë, ky është “sekreti” për të arritur rezultate të mira në shkollë. Të paktën ky është konkluzioni i një studimi të kryer nga një ekip shkencëtarësh të Universitetit të Albertës, i publikuar në “Journal of School Health“, ka treguar se një mënyrë ushqyerjeje e shëndetshme ndikon në përmirësimin e rezultateve në shkollë.

Studimi ka përfshirë rreth 5000 fëmijë të moshës 11 vjeç dhe prindërit e tyre. Nëpërmjet një pyetësori mbi mënyrën e ushqyerjes, (duke marrë parasysh edhe gjatësinë dhe peshën e të intervistuarve), është përcaktuar sasia e ushqimeve që duhet të marrin fëmijët.

Përbërësit e dietës më pak të shëndetshme, sigurisht ishin yndyrnat saturne dhe kripa, ndërsa ata që u konsideruan pozitivë ishin: frutat, perimet, fibrat, proteinat, kalciumi. Të gjithë fëmijët i janë nënshtruar një testi kulture të përgjithshme. Ata që konsumonin më shumë fruta dhe perime, dhe pak kalori yndyrnash, kishin probabilitet më të lartë për të mos dështuar në test. “Nga analizimi i të dhënave është parë, se përveç faktorëve socio – ekonomik, cilësia e dietës është e rëndësishme dhe reflekton në performancën shkollore”, kanë pohuar autorët e studimit.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: