Opel Ampera automjeti i parë elektrik evropian

opel_ampera_automjeti_i_pare_elektrik_evropianOpel në panairin e automjeteve të Gjenevës do të paraqes automjetin e parë elektrik – Ampera.

Opel ka paralajmëruar se emri i automjetit të tij revolucionar elektrik do të jetë Ampera. Automjeti me katër ulëse dhe pesë dyer, Opel Ampera do t’i paraqitet publikut në panairin e sivjetmë të automjeteve në Gjenevë, i cili mbahet nga 5 deri më 15 mars.

“Me Amperan Opel do të jetë prodhuesi i parë evropian i automjeteve i cili blerësve të vet do tu ofrojë disa qindra kilometra të vozitjes së vazhdueshme me rrymë”, ka thënë Alain Visser, drejtor i marketingut të General Motors (GM) për Evropë.

Teknologjia revolucionare e GM për motorizim elektrik e quajtur Voltec dallohet nga sistemet tjera të avancuara të motorëve. Për distanca më të vogla, deri në 60 kilometra, Ampera do të përdorë ekskluzivisht baterinë litium-jon e cila mbushet nëpërmes spinës së rëndomtë prej 230 voltësh. Derisa, për vozitje më të gjata automjeti do të vazhdojë me rrymën të cilën do ta gjenerojë motori i vogël me djegie të brendshme.

Ampera do të jetë automjet ideal për shumicën e evropianëve, sa për shembull, rreth 80 për qind e vozitësve në Gjermani brenda ditës kalojnë më pak se 50 kilometra largësi.

Informata shtesë për Opel Ampera do të na bëhen të njohura më 3 mars në panairin e automjeteve të Gjenevës.

Advertisements

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: