“Science”. Kush janë 10 zbulimet më të mëdha shkencore të vitit 2008

laborator-informacionetkRevista “Science” ka bere edhe klasifikimin e zbulimeve me te medha shkencore te vitit qe po leme pas, pra 2008. “Riprogramimi qelizor”, pra, aktivizimi i nje grupi gjenesh qe bejne te kthehet mbrapsht “ora” e qelizes deri tek faza embrionale. Ky eshte zbulimi me i madh i ketij viti. Per zhvillimin qe jep ne kurimet ne mjekesi per semundje qe sot jane te pasherueshme si Parkinson, distrofia etj. Zbulimi qendron ne vendin e pare te klasifikimit si zbulimi shkencor i vitit 2008.

Ne vendin e dyte eshte zbulimi i planeteve jashtediellore. Per here te pare ne 2008 astronomet kane vene re planete jashte sistemit diellor. Ne vendin e trete si zbulimi shkencor i vitit klasifikohet “katalogu” i gjeneve tumorale. Mes tyre ajo qe ja vlen te permendet jane gjenet qe shkaktojne tumorin e pankreasit. Ne vend te katert jane superpercuesit e rinj te energjise. Ne 2008 jane zbuluar materiale te reja te afta te percojne energji pa asnje rezistence dhe ne temperatura shume te larta te bazuara ne materiale “hekuri”.

Vendin e peste e mban zbulimi i quajtur “Proteinat ne pune”. Shkencetaret vezhguan proteinat “ne pune”, te cilat lidhen me receptoret ne qelize dhe modifikojne gjendjen metabolike, duke kontribuar keshtu ne percaktimin e tipareve te veshjeve. Pas ketij zbulimi, ne vendin e gjashte vjen “Energjia e rinovuar”. Eshte e njohur edhe rendesia e teknikave te reja per te prodhuar energji eletrike te prodhuar nga qeliza diellore ose qendra eolike.

Ne vendin e shtate vjen zbulimi i quajtur “Forma e embrionit”. Kane qene pamje te mrekullueshme ne video si asnjehere me pare, te zhvillimit embrional. U be e mundur regjistrimi dhe analizimi i formacionit te nje tipi kafshe i perdorur ne fund te kerkimit, i quajtur “Zebrafish”, qe diten e pare pas konceptimit deri ne kompletimin e te gjithe organizmit.

Vendin e tete e mban zbulimi i quajtur “Shendoshja “e mire””. Ne luften kunder obezitetit nje progres i madh mund te prezantohet nga njohjet e reja mbi karakteristikat dhe funksionimin e asaj qe quhet “Shendoshja brune”, ndryshe nga ajo me e njohura “shendoshja e bardhe”.

“Masa protonike” eshte zbulimi shkencor i klasifikuar nga revista e njohur “Science” ne vendin e nente. Hapa te medha perpara edhe ne modelet matematike per ti paraprire me kujdes masave te neutroneve dhe protoneve.

Dhe ne vendin e fundit eshte klasifikuar “Festivali” i sekuencave gjenome. Progrese te vendosura dhe ne fushen e ndarjes se gjenomeve: nga ajo e Mamuth deri te pacientet e goditur nga tumori. Teknikat jane bere edhe me te shpejta krahasuar me ato te perdorura per ndarjen e gjenomit te pare njerezor.

Advertisements

9 Responses to “Science”. Kush janë 10 zbulimet më të mëdha shkencore të vitit 2008

 1. selimi thotë:

  jam shumë e inpresionuar me zbulimin e parë “riprogramimin qelizor”dhe kisha bërë një lutje sikur dikush t’më pyete mua të vazhdojnë që këtë t’a bëjnë vërtet një realitet për të sëmurët me parkinson sepse ka shumë njerzë të prekur nga kjo sëmundje.Jo si është menduar më parë që është sëmundje e njerzve të vjetër por kjo tash është prezente edhe tek të rinjtë.Unë jam njëra që kam burrin e sëmurë nda kjo sëmundje.Diagnozen ia kan diagnozifikuar me 38 vjet kurse tash është 43 vjecar d.m.th.vuan qe 5 vite.Ky zbulim sikur të realizohet mua dhe familjes time do t’na ndryshoj jeten.

 2. lirim thotë:

  mirr zbulimi i ri

 3. granit thotë:

  mir po pak veshtir se njerzit po vdesin

 4. lirimmiiiiii thotë:

  mir veq pak veshtir njerzit po vdesin

 5. senadi thotë:

  Valla sen skuptova po i mir i mir shka morra vesh hahahahahahahahahaahahhaah tung tung

 6. gazmendi thotë:

  dhasht zoti qe ky zbulim tju ndimoj te gjeth atyre nevojtareve

 7. UFO thotë:

  let perdorin ballona

 8. Jonathon thotë:

  Pretty section of content. I just stumbled upon your
  web site and in accession capital to assert that
  I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

 9. game mario thotë:

  Time stops for no phone, though you should know that super mario the
  experience isn’t a no-brainer as it should. 12 scRnd 2: 2 sc in next 5 sc, 2 sc in next sc repeat around. Bros games at it’s time.
  Are you willing to find work that feels like” the one”? One style of navigation
  isn’t necessarily better or worse than the other HTC sets in this family.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: